V současné době publikaci "Příručka krojovaného sokola" připravujeme. Prozatím níže naleznete alespoň základní informace, které krojovaní sokolové potřebují znát.
Sokolský kroj
Sokolský kroj je specifickým spolkovým stejnokrojem, dle kterého lze sokoly bezpečně identifikovat a odlišit je od jiných spolků a organizací. Užíváním kroje dává jeho nositel najevo svou hrdost na sokolskou příslušnost a sokolskou myšlenku vůbec. Vedle slavnostního sokolského kroje existuje tzv. novodobý kroj (společenský oděv), který vznikl v první polovině 90. let 20. století. Ačkoli byl vytvořen pouze pro XII. všesokolský slet v roce 1994, nosí jej sokolové dodnes.
Vystupování v sokolském kroji
- Sokolský kroj může užívat pouze řádný člen Sokola. Je vhodné mít na paměti, že kdo není duchem a skutky sokol, nestane se jím pouhým oblékáním kroje.
- Bratr nebo sestra v sokolském kroji vždy v první řadě reprezentují celou sokolskou organizaci a podle toho mají na veřejnosti vystupovat. Základem je slušné a disciplinované chování.
- Nositel kroje musí dbát na svou upravenost.
- Kroje musí být vždy čisté, vyžehlené, bez výrazných známek poškození a kompletní. Všechny boty, zvláště vysoké jezdecké boty, musí být vždy čisté a vyleštěné.
Ke kroji nepatří
- Na sokolském kroji se nenosí žádné odznaky ani vyznamenání! Nenosí se ani odznak Na stráž, ten je určen k připnutí na občanský oděv. Výjimkou je pouze sletový odznak v roce konání sletu.
- Sluneční brýle se ke kroji také nenosí. Doplňky jako řetízky nebo náramky nesmí být nošeny viditelně.
- Na čapce k novodobému kroji se nenosí sokolské péro.